Megosztó gombok
Megosztás

AZ ÉN HÁZAM AZ ÉN VÁRAM

Lakáscélok megvalósítása állami támogatással


Fogalomtár

Állami támogatás

A természetes személy lakás-előtakarékoskodót, illetve kedvezményezettet az adott megtakarítási évben a befizetett havi megtakarítása után 30%, maximum évi 72.000.- Ft állami támogatás illeti meg, amelyet a központi költségvetés nyújt megtakarítási évenként.  Az állami támogatás mértékét az is befolyásolja, hogy az adott megtakarítási évben szerződésszerű volt-e a betétbefizetés. Ha a lakás-előtakarékoskodó nem a szerződésben meghatározott rendszerességgel és részletekben helyezi el a betétjét, akkor az adott megtakarítási év harmadik és negyedik negyedévében betétként elhelyezett összegre járó állami támogatás nem haladhatja meg a fentiek szerint meghatározott állami támogatás 25-25%-át. Ezen rendelkezés szempontjából a szerződésben meghatározott rendszerességgel és részletekben történő betételhelyezésnek minősül, ha minden hónap végéig kumuláltan, és a megtakarítási évben összesen is befizetésre kerül a szerződéses módozat szerinti betétösszeg.

Átruházás

Az OTP Lakástakarék szerződés közeli hozzátartozóra történő átadása, átruházása.

Betételhelyezés rendszeressége

Optimális megtakarítás és az állami támogatás veszteség elkerülése érdekében mindig adott hó 12-ig javasolt a vállalt havi megtakarításnak az OTP Lakástakarék számlára megérkeznie. Amennyiben a hónap végéig beérkezik a megtakarítás összege, úgy még nem éri a szerződését állami támogatás veszteség, viszont az elvárt kiutalási időpont módosulhat.

EBKM

Egységesített betéti kamatláb mutató. A különböző feltételekkel kamatozó pénzintézeti termékekkel elérhető tényleges hozam összehasonlítását elősegítő mérőszám.

Értékelési fordulónapi minimális értékszám

Az az értékszám, amelyet a Lakástakarék szerződés szerződésszerű teljesítésével a minimális teljesítési idő végén a lakáselőtakarékoskodó elér, és amelynek elérésénél – a kiutaláshoz szükséges egyéb feltételek teljesítése esetén – a lakáselőtakarékoskodó szerződésének kiutalási időszaka kezdetét veszi.

Kedvezményezett

A természetes személy lakáselőtakarékoskodó kedvezményezett megjelölésére is jogosult, mely személyek a következők lehetnek:

  • a lakáselőtakarékoskodó természetes személy közeli hozzátartozója,
  • gyámság alatt álló gyermek.

 

Közeli hozzátartozó

A lakáselőtakarékoskodó közeli hozzátartozója a házastárs, a szülő, a nagyszülő, a gyermek, az unoka, a testvér, a féltestvér, az örökbefogadott, a mostoha- és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülő.

Lakáselőtakarékoskodó

Szerződő, aki OTP Lakástakarék szerződést köt. Lakástakarék szerződést a következő lakáselőtakarékoskodó köthet:

  • természetes személy saját nevében, saját maga javára,
  • teljesen, illetve korlátozottan cselekvőképes természetes személy, az általa megnevezett természetes személy kedvezményezett javára,
  • gyám, eseti gondnok, alapítvány, természetes személy, társadalmi szervezet, egyházi jogi személy, illetőleg helyi önkormányzat a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermek, mint kedvezményezett javára, életkezdésének elősegítése céljából,
  • a lakásszövetkezet épületenként, a tulajdonában, vagy a tagjainak közös tulajdonában álló épületrészek felújításához és korszerűsítéséhez szükséges pénzügyi források biztosítása céljából,
  • a társasház épületenként, kétharmados közgyűlési határozattal, a közös tulajdonukban álló épületrészek felújításához és korszerűsítéséhez szükséges pénzügyi források biztosítása céljából.

 

Megtakarítási évek

A szerződésben rögzített teljes betétösszeg első elhelyezése hónapjának első napjától számított évek (egy év 12 hónap) a betét felvételéig. /Megjegyzés: a definíció a 2006.01.01. után megkötött szerződésekre vonatkozik./

Megtakarítási évek és idő kezdete

Az a hónap, amelyben a betétszámla – a számlanyitási díj, a készpénz-átutalási megbízással történő fizetés díja és a számlavezetési díj elszámolása után - pozitív egyenlege először eléri a szerződésben rögzített teljes havi betétösszeget.

OBA

Országos Betétbiztosítási Alap. Szerepe: ha a hitelintézet fizetésképtelensége miatt nem vehető fel (befagy) a biztosított betét, akkor az Alap az ügyfél részére a befagyott követelés tőke- és kamatösszegét személyenként és hitelintézetenként 100.000 Euro erejéig kifizeti, a kifizetés azonban Magyarországon forintban történik. Az OBA a százezer eurót a kifizetési eljárás kezdő napját megelőző napon érvényes hivatalos MNB devizaárfolyamon átszámítja forintra és a betétes betétjei után az így kapott forint összegig fizet kártalanítást. A betétbiztosítás egyaránt vonatkozik a természetes személyekre, a jogi személyekre és a nem jogi személyekre.

Összevonás

Azon szerződések összevonása lehetséges, amelyeknek a tulajdonosai közeli hozzátartozók és a szerződéses módozatuk megegyezik.

Számlanyitási díj

A szerződéses összeg meghatározott százaléka (alapesetben 1%-a), amelyet szerződéskötéskor, de legkésőbb az ajánlat aláírását követő hónap 12. napjáig kell befizetni. Nem része az állami támogatásra jogosító megtakarítások összegének. A számlanyitási díj mértékét az ÁSZF mellékletek tartalmazzák.

Számlavezetési díj

A megtakarítás idő alatt megtakarítási évenként 1.800 Ft (ezernyolcszáz forint), töredék megtakarítási év esetén időarányosan számítható fel. A számlavezetési díj egy hónapra eső összegét, azaz havi 150 Ft-ot (százötven forintot) a választott módozat szerint vállalt rendszeres betétbefizetéssel együtt havonta, legkésőbb a tárgyhó 12. napjáig beérkezően kell a lakás-előtakarékoskodónak befizetnie.

Szerződéses összeg

A lakás-előtakarékoskodó által vállalt összes betételhelyezés, a betétre jóváírt kamat, az állami támogatás, az állami támogatásra jóváírt kamat és a lakás-előtakarékoskodó, ill. kedvezményezett által igényelhető lakáskölcsön együttes összege. A szerződéses összeg minden esetben 10 000.- Ft-tal maradéktalanul oszthatónak kell lennie.

Szerződéses összeg részei:

  • a minimális megtakarítási hányadból (termékcsaládtól/szerződéses módozattól függően a szerződéses összeg 50%-a, ill. 40%-a), mely az elhelyezett betétösszegből, az állami támogatás összegéből és az ezekre jóváírt kamatokból tevődik össze, valamint
  • a maximális kölcsönhányadból (hiteligérvény), mely a szerződéses összeg és a kiutalási időpontban elért megtakarítás különbsége.

 

Teljes Hiteldíj Mutató (THM)

A hitel teljes díjának aránya a hitel teljes összegéhez éves százalékban kifejezve. A teljes hiteldíj mutató (a továbbiakban: THM) különböző ajánlatok összehasonlítására, az ügyfél megfelelő tájékoztatására szolgál. Az egyes szerződéses módozatokhoz tartozó THM-értékek az ÁSZF mellékleteiben, illetve a nyilvános tájékoztatókban csak tájékoztató jelleggel kerülnek megjelölésre, az adott ügyletre vonatkozó THM-érték az egyedi lakáskölcsön-szerződésekben kerül feltüntetésre. A THM számításánál figyelembe kell venni az adós által a hitelszerződés kapcsán fizetendő összes díjat (ideértve a kamatot, díjat, jutalékot, költséget és adót), valamint a hitelhez kapcsolódó járulékos szolgáltatások költségeit, ha a Hitelező számára ismertek, továbbá a szolgáltatás igénybevételét a hitelszerződés megkötéséhez vagy ajánlat szerinti megkötéséhez a Hitelező előírja, ideértve különösen az adós által felajánlott fedezet értékbecslésének díját, a TAKARNET rendszerből a tulajdoni lap lekérésének díját és az ingatlan-nyilvántartási eljárás díját (fedezetkezelési díj).

Zálogkötelezett

Dologi adós. Az a személy, aki nem köteles a hitelt törleszteni, de felajánlja ingatlanát a hitel fedezeteként. Illetve az, akinek a hitelügyletben felajánlott ingatlanon bármilyen joga van (pl. haszonélvező, özvegyi jog jogosultja)

 

Forrás és még több fogalom itt található.

 

 


© Minden jog fenntartva.